A Microsoft Scott Guthrie blogján keresztül bejelentette a Windows Azure szolgáltatáscsalád legújabb tagját, a Windows Azure Mobile Servicest. Leegyszerűsítve a képletet: az új szolgáltatás segítségével a felhőben lévő SQL táblákban lévő adatainkat publikálhatjuk kliensek felé pillanatok alatt, méghozzá szerver oldali kód írása nélkül.
A kliens oldali kód megírásához pedig kapunk osztálykönyvtárat, így egészen minimális kódot kell írnunk, például (ScottGu posztjából kölcsönözve):
Néhány kiegészítés a cikkhez:
A bejelentés mindenhol Windows 8 kliensről szól, a fenti ábrán is ezek láthatók. Ez valójában egyelőre kizárólag WinRT alkalmazásokat jelent, mert az osztálykönyvtár erre készül.
A névben a “Mobile” szerintem nem kicsit félrevezető. Valójában bármilyen klienssel használható a szolgáltatás, alacsonyabb szinten ugyanis – egyáltalán nem meglepő módon – ODatás HTTP REST API van és JSON formátumú adatok. Hamarosan erről a REST API-ról is lesz leírás és a meghívásukat támogató osztálykönyvtár/metódusok.
Amitől talán valóban kicsit mobilos, az a push notification támogatás, amiben az az izgalmas kérdés, hogy mennyire csak WinRT és mennyire WP7.
Ha már mobil, akkor felmerül az offline elérés kérdése. Ezt jelenleg out-of-the-box nem támogatja a szolgáltatás, kézzel kell megcsinálni. Fontos, hogy a jelenleg.
Van lehetőség felhasználó azonosításra és jogosultság ellenőrzésre is, bár ezen a területen még várható fejlődés.
Lehet saját szerver oldali kódot adni a szolgáltatáshoz, pontosabban Insert, Update, Delete és Read műveletek esetén lefuthat egy általunk megadott JavaScript függvény, amit a Windows Azure Management Portalra kell bemásolnunk (ne ehhez mit szóltok?). Az adatok szerver oldali validálása is így valósítható meg.
A funkció már mindenki számára elérhető, pontosabban csak azoknak, akik engedélyezik a preview szolgáltatásokat a beállítások között. További információ a Windows Azure honlapon a mobile szekción belül a Tutorials and Resources oldalon érhető el.
A Windows Azure Mobile Services nyilván nagyon hasznos lesz azoknak, akik 5 perc alatt akarnak feladatlista alkalmazást készíteni Windows 8-ra. És szerintetek még mire?
Arra, hogy aki tök kuka .NET backendből és SQL-ből, de ismeri a jávaszkriptet, az is össze tudjon magának kattintgatni egy bézik CRUD backendet az azúr portálon. Arra, hogy legyen sok Windows 8 app.
Szerintem erre fasza.
Ha már a push notification-nál tartunk, hol lelhető fel erről valami infó, limiteket, sebességet, és árazást illetően?
Egyébként, bár nem foglalkozom napi szinten a témával, de nem egyszerűbb fedobni egy site-ot a felhőbe, olyan wcf service-vel, amit úgy alakítunk ahogy szeretnénk? Ez így, bár egyszerűnek tűnik, aztán amikor rájön az ember, h mégis több kellene, fektetheti komolyabb alapokra a dolgot, és kezdheti előről.
Feco, teljesen igazad van abban az esetben, ha valaki ért a WCF-hez vagy úgy egyáltalán a szerver oldalhoz. Lesz itt sok olyan alkalmazás, amik valójában kliensek, csak éppen szeretnék valahol a felhőben eltenni az adataikat. Nem kell sok szerver oldali logika, csak strukturált tárhely. És egy JavaScriptben írt Windows 8 Metro stílusú alkalmazásból egy REST API sokkal egyszerűbb, mint bármilyen más vagy adatbázisos protokoll.
Ezzel együtt azt nem felejthetjük el, hogy ez egy szolgáltatás preview változata, szerintem megkapják majd a magukét és lesznek itt változások.